עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
שידוכים זה נושא רציני ולא נושא לבדיחות
(מערכת)

נתוני התאמה של בני הזוג
מאת: הרב שמחה כהן
תאריך הכנסה: 16/03/2009 קטגוריה: ברורים


על אף 'הנעלם הגדול' בניסיון למצוא בן זוג מתאים, וההפתעות המתגלות לאחר הנישואין, חובה לקראת הקמת בית בישראל, לעשות כל מאמץ כדי לוודא שהמשתדכים יהיו בעלי מירב נתונים תואמים ככל האפשר. משום שגם התאמה חיצונית מינימאלית של רקע דומה, עשויה לעזור לאחר מכן להתגבר על הקשיים הגדולים והאמיתיים.

הנחיה זו מובאת בדברי הספורנו (בראשית ב, כד‎):
"...ראוי שישתדל האדם לישא אישה הוגנת לו וראויה להדבק בו... כי לא יהיה דיבוק אמיתי בבלתי דומים, אבל יהיה בדומים לבד כי אז יכוונו לדעת אחת...". חובה זו נלמדת במסכת קידושין (מא.) ממצות "ואהבת לרעך כמוך". על פי מצווה זו מציינת הגמרא שיש לבדוק את בן-הזוג עוד לפני הנישואין, כדי שאחרי כן לא יתגלו פגמים שיגרמו לדחייה רגשית ולאי קיום מצות "ואהבת‎".

לפיכך יש להשתדל שהמוצעים לשידוך ישתייכו לאותה עדה ואף לאותו חוג וקהילה. כמו כן שההורים של שניהם יהיו מסוגלים למצוא שפה משותפת. שהבחור והבחורה למדו במוסדות חנוך המחנכים לדעות זהות, ולשאיפות חיים דומות. כמו כן שרמת השכלתם אינה שונה באופן קיצוני. כל אלה, כמובן, בנוסף לבירור המדוקדק על כל אחד מהם, על התנהגותו בינו לבין עצמו ובינו לבין חבריו‎:

כיצד הוא מגיב בתנאי לחץ, האם הוא בעל אישיות רגועה או מתוחה‎?
האם הוא בעל רגישות גבוהה להתייחסותם של הסובבים אותו, האם הוא נעלב מכל דבר פעוט‎?
האם הוא בעל ראיה חיובית לנעשה סביבו, או שהוא רואה רק שחורות‎?
האם אין הבדלים משמעותיים ברמת הפקחות שלהם‎?
האם אין ביניהם הבדלים משמעותיים לגבי דקדוק במצוות‎?

הבירור צריך להיעשות אצל מגוון אנשים המכירים את הבחור או את הבחורה, ואם הדוחו"ת דומים והתשובות זהות, אפשר לסמוך עליהם. כל זאת, כמובן, כאשר התשובות לשאלות הן מפורטות, ולא רק סתמיות - "הוא בחור נפלא" או "היא בחורה נפלאה". תשובה כזו אינה מספקת, אפילו אם היא נאמרת בהתלהבות רבה‎.

כדאי לערוך את הבירור המרבי לפני קיום תהליך הפגישות בין המוצעים, כדי למנוע אי נעימויות אם יתגלו לאחר מכן פרטים שאינם מוצאים חן בעיניהם, ושאילו היו ידועים לבני הזוג לכתחילה, לא היו בני-הזוג נפגשים זה עם זה, אך עתה, לאחר הפגישות, לא נעים להפסיק את התהליך בגללם. אבל יתכן מאוד שהיבטים אלו יעלו שוב ושוב בחיי הנישואין‎.

עם זאת ברור, שאין האמור בשורות אלו קביעה חד-משמעית, שהרי אנו מגלים בני-זוג רבים שהרקע העדתי או ההשכלתי שונה ונישואיהם עולים יפה מאד, השכינה אף מצאה מקום לשכון בביתם.

תגובות הגולשים:

לגבי בירורים

רבא -- 07/07/2011

נכון שחייב לעשות בירורים ככל האפשר אבל עם כל זה בל נשכח שיש המון מעוכבי שידוך רק בגלל שהם יותר מדאי בררנים ואני אישית מכיר כמה כאלו לעתי צריך לברר באופן שחות או יותר זה נראה מתאים ובפגישה עצמה לחקור יותר ולהעמיק יותר לא בתור חקירה משטרתית אלא באוירה רגועה זה לא אמור להיות רישמי כלל אפשר לעשות זאת בצורה נינוחה ורגועה כמו שאני מדבר/ת עם חבר או עם חברה ואז הלבבות נפתחים ומדברים חופשי ורק אז אולי אפשר לראות אם זה באמת מתאים תוך כדי התייעצות עם רב מוסמך שמכיר אותך כי בברורים זה ממש שטויות כמובן צריך לעשות את המינמום אבל א"א לסמוך ע"ז וכל אחד יודע זאת

קטגוריות:
אתם והמשפחה

ברורים

חיזוק הקשר

ניהול פגישה

פגישה ראשונה

רגע לפני

תחבורה