עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
בעת רקימת החלומות שלך בדוק גם מה ההיצע שלך...
(מערכת)
שידוכים במילון
מאת: מערכת
תאריך הכנסה: 12/05/2008

אם התעניינתם לדעת מה בעצם ההגדרה המילונית לשידוכים הבאנו לכם את הערך מתוך ויקיפדיה האינציקלופדיה החופשית.

שידוך (יהדות)

שידוך הוא נוהג שמרני שמתווה וממסד את הקשרים של בני זוג בטרם נישואיהם .השידוך כמוסד, מקובל לרוב אצל חברות בעלות אוריינטציה שמרנית. השידוך נותן גושפנקא ממסדית לקשר בין בני זוג בטווח הזמן שבין ההכרות ובין הנישואים. מסיבת האירוסין היא הפן הטקסי של מוסד השידוכים.
השידוך בלשון הדיבור הוא צורת הכרות בין מינית שעושה שימוש בתיווך כזה או אחר .עם זאת השידוך בחברה השמרנית הוא נוהג רוחבי ומתוחכם, שחורג הרבה מעבר לטכניקת תיווך כזאת או אחרת. השידוך ממסד, כאמור, את הקשר בין בני זוג שעדיין לא נישאו במגוון דרכים: מהן בעלי גוון קונסטטוציוני דוגמת "שטר התנאים" (מנהג יהודי) ומהם בעלי גוון טקסי, דוגמת מסיבת האירוסין.
משמעותו המקורית של השידוך הוא פגישה בין בחור ובחורה למטרת נישואין.
בעבר היו נישאים בעיקר בשידוך, אבל היום הדבר מקובל הרבה פחות ונשאר עדיין אצל חוגים מסוימים ובעיקר אצל החרדים. בחוג זה סומכים המועמדים לנישואין בעניין בחירת בן הזוג על ההורים בפרט או על חבריהם הקרובים אליהם מאוד. אולם כשמתעורר ספק מהותי או קריטי מבחינתם, הנושא מוכרע אצל רבנים מוסמכים ומוסכמים עליהם.
שורש המילה שידוך ביהדות
הר"ן (רבינו ניסים בן ראובן גירונדי - פוסק ומפרש על הרי"ף, חי בברצלונה בשנות 1380-1320) בפירושו על תלמוד בבלי מסכת שבת (דף ה' ע"ב) מייחס את השורש למילה 'שידוך' לשפה הארמית. להלן תוכן דבריו: אין משדכין.. "מלשון שקט ומנוחה שהאשה מוצאת בבית בעלה". ולומדים זאת מהפסוק במגילת רות (פרק א' פסוק ט') ..וּמְצֶאןָ מְנוּחָה, אִשָּׁה בֵּית אִישָׁהּ וגו'. פירוש הדבר; שהאשה מוצאת שקט ומנוחה בבית בעלה. ובענין אחר המדבר על 'שקט ומנוחה' נכתב בספר שופטים (פרק ה' פסוק ל"א): וַתִּשְׁקֹט הָאָרֶץ, אַרְבָּעִים שָׁנָה. והמתרגם לארמית תרגם את הפסוק: ..וּשְׁדוֹכַת אַרְעָא דְיִשׂרָאֵל מִלְמֶעְבֵּד קְרָבָא אַרְבְּעִין שְׁנִין. כלומר שהמילה 'ותשקוט' היא 'ושדוכת' - ששורש המילה 'שקט' בארמית היא 'שידוך'. עד כאן תוכן דברי הר"ן.
תהליך השידוך
השידוך מתבצע בעזרת 'שדכן/שדכנית' (מקצוע בפני עצמו - כעין מתווך), או באמצעות מכרים וידידים - על ידי הצעת מועמד לנישואין אחד למשנהו. השידוך מתבצע על ידי מספר פגישות בין המועמדים לנישואין עד להכרעה שתיפול ביניהם.
הסיבות למצדדים בשידוך
למטרות 'צניעות'. דהיינו; שע"פ הדת היהודית, בחור ובחורה אינם יכולים להיפגש סתם כך בלי סיבה, אלא רק למטרת נישואין. ולמראית עין יהיה יותר 'צנוע' להיפגש על ידי שידוך בתיאום הסביבה הקרובה כמו המשפחה או המכרים וכדומה, אליהם קשור המועמד לנישואין.
כדי לבחור את בן זוג ע"פ תכונותיו המתאימות לזולתו בלבד - לאו דווקא מתוך אהבה או קשר רגשי למועמד לפחות בשלבי ההיכרות הראשוניים, בתקווה ואמונה שאהבה ורגשות יגיעו ממילא במשך הזמן עם הפגישות עד לשלב ההכרעה ולאחר מכן.
לדעתם זו הדרך לנישואים ארוכי טווח עם סכויי שחיקה נמוכים בנישואין שהמועמד הצעיר לא יטעה ב'אהבה עיוורת' לאחר, מבלי להכיר לעומק מה הן תכונותיו ומידותיו האישיות. אלא רק לאחר בירור מקיף באמצעות אנשים מקצועיים ומבינים יותר כדוגמת שדכנים, מכרים וכו', אשר בוחנים את המועמדים והתאמתם ע"פ שיקול דעת בוגר ואחראי.
גם בחוגים שאינם בהכרח דתיים, ינסו את מזלם בבחירת בן זוג באמצעות שידוך כשמגיעים למצב מסוים שאינם מסוגלים בעצמם למצוא בן זוג מסיבות שונות, כגון; בושה או כל סיבה שאינה מאפשרת להם לחפש בגפם.

המאמר פורסם בויקיפדיה: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9A_(%D7%99%D7%94%D7%93%D7%95%D7%AA)

תגובות הגולשים:

כותבים נבחרים:

הרב שמחה כהן שליט"א

כל הכותבים:

הצג הכל