עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
לשווא יחפש הגבר אישה יפה, חכמה וחרוצה - הרי החוק אוסר על ריבוי נשים
(orn135)
להיות טבעי
מאת: מערכת
תאריך הכנסה: 29/09/2008

יש המעלים תמיהה: כלום יש ערך לחיבה מאולצת? לא אחת ניתן לשמוע כיצד אישה אומרת: "אני מעוניינת שבעלי יאהב אותי כפי שאני". אם נאזין היטב לצלילה של אמירה זו, נבחין שכוונתה היא: "מישהו במשפחתנו חייב להשתנות, אך לא אני אלא הוא!" בדומה לכך ניתן לשמוע בעל האומר: "מה את רוצה ממני, זה אני, וזהו זה". גם הוא מתכוון לומר: "מישהו צריך להשתנות, אך לא אני אלא את!" התבטאויות אלו נובעות מתוך ההנחה, שה'אני' הטבעי והמקורי של האדם מתבטא בהתנהגות הספונטנית שלו. לדעת אנשים אלו, התנהגויות המוכתבות על ידי גורמים חיצוניים, כולל ההתנהגויות שהאדם מאמץ לעצמו, הינן חיקוי מכוער ל'אני' הטבעי, ויש בהן כביכול משום החדרת אישיות אחרת לפנימיות האדם. לדעתם, כל ניסיון 'להלביש' התנהגות מתוכננת על ה'אני' העצמי, הופך את האדם לבעל התנהגות בלתי טבעית וגם לא אמיתית. הם מביטים על כך מזווית ראיה שלילית. אנשים אלו צועדים בקנאות אחר ה'אמת' שהם מכירים, למרות ההפסדים ש'אמת' זו גוררת.

למעשה, דרך זו אינה נכונה. אדם האמון על השקפת היהדות יודע שהאישיות היא מבנה אנושי, אשר תפקידו להיות מעוצב על ידי גורמים חיצוניים, ולא להישאר בצורתו הגולמית והראשונית, כפי שהייתה בעת לידתו.
בין הגורמים המעצבים את אישיות האדם נוכל למנות את הרגלי ההורים, הרגלי חינוך ולמידה, דחפים ורצונות מזדמנים, לחצי חברה ועוד. ניתן לקבוע בוודאות, שהאדם המבוגר אינו האישיות האוריגינלית כפי שהייתה בעת בואו לעולם, אלא מכלול הגורמים שהוזכרו, השפיעו על השקפת עולמו ועל נטיותיו.

לשם כך ניתנה לאדם תורה, שעל פיה הוא יבנה את אישיותו וינהל את מהלכי חייו. ההתנהגות על פי התורה, הופכת להרגל ולהתנהגות טבעית, כשם שאת התנהגותו של אדם שאינו שומר מצוות עיצבו הרגלי החברה.

היטיב להגדיר זאת הפסיכולוג הנודע אריך פרום: "שלא כבעבר, כאשר השלטון קבע לאדם מה לעשות, קובעת היום החברה לאדם מה לרצות". כלומר, האדם משוכנע שהוא עושה מה שהוא רוצה, ויש במחשבה זו קורטוב של אמת, אך הוא מתעלם מכך שקיימים גורמי חוץ המשפיעים על רצונותיו. מאחר שהליכי חשיבתנו אינם מקוריים מלידה, וגם הם בני שינוי ובני שליטה, מומלץ שנאמץ לעצמנו הליכי חשיבה חיוביים. כך ניצור קשר זוגי עמוק.

יש החוששים שהניסיון לרכוש דפוסי התנהגות חדשים, יביא בעקבותיו לחץ נפשי. לטענתם, הדבר יביא למפולת, לנסיגה כואבת, ולאימוץ דפוסי התנהגות שליליים יותר מבראשונה. אכן, דברים אלו נכונים במידה מסוימת, אך אינם האמת לאמיתה. הבעיה קיימת רק כאשר רכישת ההרגלים החדשים נעשית ללא רצון פנימי, כלומר, כאשר התהליך הוא כפייתי.

ואמנם אדם שאינו רוכש את ההרגלים החדשים מחמת ערכים נעלים, אלא רק למען בן הזוג, אכן עלולה להיווצר אצלו נסיגה. משום שהמתנהג באופן כפייתי סבור, שהוא מקריב את הדבר החשוב לו מכול – את אישיותו! אולם לא כך הם פני הדברים. אם האדם משוכנע שאכן חיי הנישואין הינם ערך עליון, הרי שכל השקעה, אף הקשה ביותר, תיראה לו פעוטה ולא מכבידה. אין ספק, שכאשר יתחיל בתהליך שיפור מידותיו, תלווה אותו תחושה של שליטה עצמית נעימה, אשר תעודד אותו להמשיך בדרכו זו. השכנוע העצמי יסייע לאדם לדלות מאישיותו כוחות נסתרים שלא היה מודע להם קודם לכן, ויצליח להפוך את חיי הנישואין לחיים מאושרים, מעניינים ורבי תוכן וסיפוק.

תגובות הגולשים:

כותבים נבחרים:

הרב שמחה כהן שליט"א

כל הכותבים:

הצג הכל