עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
לשווא יחפש הגבר אישה יפה, חכמה וחרוצה - הרי החוק אוסר על ריבוי נשים
(orn135)
להגיע אל האהבה
מאת: מערכת
תאריך הכנסה: 29/09/2008

כאמור, אהבה מלאת רגש אינה מתפתחת על ידי המתנה פסיבית לרגש האהבה שיבוא מעצמו. יש לנקוט יוזמה וליצור אותה על ידי העלאת מחשבות אהבה על הזולת. רעיון זה לימדנו שלמה המלך: "כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם" (משלי כ"ז, י"ט). כלומר: המים משקפים את ההבעה של האדם המסתכל בהם. אם יחייך אדם לעבר המים, דמות מחייכת תשתקף בהם. ובאם יתבונן בהבעה זועמת, תיראה במים דמות זועמת. אנו לומדים, שכאשר אדם אוהב את זולתו, גם הלה יאהב אותו.

תהליך זה יש לנצל גם בחיי המשפחה על ידי טיפוח רגשות אהבה לבן-הזוג. ניתן לעשות זאת באמצעים הבאים:

א. הניסיון מוכיח, כי כאשר מקדישים זמן לבחינת מעלותיו של בן הזוג, מגלים תמיד מעלות אשר לא נראו קודם לכן. הרצון לראות את הפן החיובי - עוצמתו רבה ותוצאותיו מרחיקות לכת.

ב. מן הראוי להתמקד בנושאים שנעזרים בהם בבן הזוג – אף אם ברור לנו, שאנו מעניקים הרבה מעבר לתרומתו למשפחה ולזוגיות.

ג. התעלמות מחסרונותיו. אין אדם מושלם! אף אם נכיר אנשים אחרים, בעלי יתרונות שאין לבן זוגנו, בוודאי יהיו להם חסרונות אחרים שמהם ניצלנו...

ד. עלינו להפנים כי חלק ניכר מהתנהגותו השלילית של בן הזוג נובעת מהתנהגות בלתי נכונה של בן זוגו. כלומר, פעמים שאנו עצמנו אשמים.

ה. לדון לכף זכות. פעמים רבות הוא אינו אשם מאחר שלא קיבל חינוך מתאים, ועברו עליו מאורעות שהשפיעו על עיצוב אישיותו.

ו. להאמין באמונה שלמה שבן הזוג הינו המחצית המשלימה שלנו. לעתים האדם מסתכסך גם עם עצמו...

ז. כאשר אדם חוזר ואומר לעצמו: 'אני אוהב את אשתי מאד', מסייע הדבר בצורה משמעותית לשיפור תחושת האהבה.

ח. ישתדל האדם לחשוב, שבן זוגו אוהב אותו ומרוצה ממנו. גם אם אינו מושלם.

לעבור למחשבה אחרת:

המחשבה אודות תכונותיו השליליות של בן הזוג היא הרסנית לחיי הנישואין. יש אפוא לעבור למחשבה שונה. לאחר שהתרגלנו להתעלם מחסרונותיו, נשתדל לחשוב על כל מעלותיו. אם נתמיד בדרך זו, בעקבות זאת נרגיש תחושה נפלאה בזוגיות שנוצרה. אדם השולט על מחשבותיו, יוצר לעצמו איכות חיים אישית גבוהה.

יש אנשים שהחלו לאמץ הליכי חשיבה חיוביים, והפסיקו תהליך זה לאחר התנסות קצרה, כי הם לא הביאו לשיפור המיוחל. אולם טעות בידם. הם ציפו שהשינוי יתחולל מיד, ולא היא! לשינוי יסודי יש להמתין בסבלנות במשך מספר שבועות. עלינו לזכור, קל יותר לאדם לשנות את מחשבותיו, מאשר את התנהגותו.

למעשה, תהליך ההתמקדות ביתרונות וההתעלמות מהחסרונות מצוי אצל כל זוג לפני הנישואין. יש אפוא לדעת, שדווקא לפני הנישואין תהליך ההתעלמות מן החיסרון הוא שלילי, כי זו השעה לבחינת המועמד. לעומת זאת, לאחר הנישואין תהליך ההתמקדות בתכונותיו השליליות גורמת הרחקה רגשית, המפחיתה את הקשר אליו.

תגובות הגולשים:

כותבים נבחרים:

הרב שמחה כהן שליט"א

כל הכותבים:

הצג הכל