עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
האהבה היא רעידת אדמה פרטית.
(שירה)
מהי אהבה? פרק ג'
מאת: מערכת
תאריך הכנסה: 21/08/2008

תחושת אהבה יכולה להיווצר גם כאשר האדם מקבל דבר שהוא נזקק לו מאוד. ואמנם, כאשר מישהו ממלא את מחסורו, הוא נקשר אליו. בקשר זה הוא חש הנאה, המכונה 'אהבה'. צרכיו של האדם רבים ומגוונים. האחד זקוק לתחושת ביטחון, והאחר זקוק לדמות של אב או אם. יש הזקוק לבן זוג מפנק, ויש הזקוק דווקא לשותף קשוח. יש אנשים ששאפו שנים רבות להיות נשואים לבן זוג רחב אופקים, ויש שרצו לחיות במסגרת חיים המספקת רווחה כלכלית. כאשר מתמלאות הציפיות, נעלמת תחושת-החסר, ונוצרת תחושה רגשית נעימה.

אם נשאל בני זוג מה קושר אותם זה לזה, ייתכן שלא ידעו להשיב תשובה ברורה על כך. הם חשים תחושת נועם בשהותם תחת קורת גג אחת, אולם אינם מודעים לשורשי הקשר ולגורמיו. יתכן שנושא זה יהפוך להיות ציר מרכזי בשיחתם כאשר ינסו לבדוק מדוע ולהיכן נעלמה האהבה הגדולה שהייתה מנת חלקם בעבר. או-אז לבטח יתגלה, שכל עוד היו זקוקים זה לזה, כל עוד נתנו זה לזה, היו מאוחדים. אולם מעת שכבר לא נזקקו זה לזה, נעלם הגורם המאחד.

בחלוף השנים והשינויים העוברים על בני הזוג, מומלץ להם להאזין להערות בן זוגם ולרמזים על התקופה שחלפה. יש שהבעל אומר לרעייתו: 'בעבר היית אחרת', או: 'בעבר התנהגת אלי באופן שונה'. ולעתים הרעיה אומרת לבעלה: 'בעבר היית מרבה לדבר עמי', 'בעבר היית יוצא עמי', וכדומה. הזכרת פרטים כגון אלו משדרת חסר עכשווי. אין ספק, שכאשר ישנו רצון טוב אצל כל אחד מבני הזוג, ניתן למלא חסר זה.

אצל זוגות מסוימים עשויה להתפתח בעיה עמוקה, כאשר האישה נעשית עצמאית בעקבות התקדמות מקצועית וכדומה. יש גברים שבעקבות התפתחות זו גוברת הערכתם לנשותיהם, אולם גברים רבים אחרים מעדיפים 'אישה קטנה'. אשר תישא עיניה אליו כסמכות-על ותיתן לו לחוש בעליונותו. אצל בעל מעין זה מקשה הדבר לא פעם על קיום מערכת יחסים תקינה.
ניגודי המגמות משפיעים לרעה על הקשר הרגשי. אישה החשה שבעלה אינו שבע רצון מהמצב החדש, תטיב לעשות אם תרבה להתייעץ עמו, בכדי להעניק לו תחושה שהתקדמותה אינה פוגעת בחשיבותו. עם זאת, אף על הבעל להקפיד להתייחס לבקשותיה של רעייתו כבעבר, מבלי להתייחס לשינויים שחלו במעמדה או בסדר יומה.

תגובות הגולשים:

כותבים נבחרים:

הרב שמחה כהן שליט"א

כל הכותבים:

הצג הכל