עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
האהבה גוברת על הכל חוץ מעוני וכאב שיניים
(גיטה)

קטגוריות

חפש לפי כותב

כתבתי גם:

סיפורי צדיקים

היהודי ור' שמואל רוזובסקי

מאת: מערכת

2204 גולשים קראו כבר את היצירה.

היהודי ור' שמואל רוזובסקי 
איש צדיק היה, איש פלאים, רבי שמואל רוזובסקי זכר צדיק לברכה. בא אליו יהודי אחד מירושלים ואמר שהוא מבקש לדבר אתו כמה דקות, כי הנה יש לו בת שהגיעה לפרקה, ומציעים לה שידוך בחור אחד מישיבת פוניבז' והוא חפץ להתעניין על הבחור.

התחיל היהודי הלז לשאול את ראש הישיבה מספר שאלות,
נשים לב לשאלותיו:

הוא צריך לדעת כמה שעות ביום הבחור לומד, איך שמירת הזמן שלו ואיך שמירת הסדרים, ואם הוא מגיע לתפילות בישיבה, ואיך ההשתתפות שלו בשיעורים, ואם הוא שואל כעניין, ואם הוא מבין מה שעונים לו... וכו' וכו'.
אחר שקיבל תשובות המניחות את דעתו, הודה לראש הישיבה שהקדיש לו מזמנו ועמד ללכת לדרכו.

אמר לו ר' שמואל, בעדינות ובאצילות נפשו, ראה נא, עד עכשיו אתה שאלת אותי שאלות, שמא תרשה לי, יקירי, לשאול אותך כמה שאלות.

הנה מדבריך הבנתי שאתה מתעניין בדבר שידוך לבתך, ואתה נראה מרוצה מאוד מכל מה ששמעת, כי אתה כנראה מבין שזה כל מה שהבת שלך צריכה לדעת, באיזה שעה בדיוק הוא מגיע ל''סדר'', ואם הוא יורד לעומק הסברות וכו', אך אני חושב שייתכן שאת בתך מאוד מעניין לדעת אם הבחור הזה בכלל... בן אדם.

היה מן הראוי שתשאל אותי כמה פעמים בשבוע הוא מצחצח שיניים, אם בכלל... האם נעים לשבת לידו... ואיך הוא מתנהג בחדר האוכל, האם הוא מגיע ראשון ולוקח את המנה המשובחת, או שאחרי מנחה הוא לא רץ כל כך מהר לחדר האוכל, אלא יושב עם חברותא ולומד ומנצל את הזמן, והוא בא בסוף ואוכל מה שנשאר, ומה קורה אם קנקן השתייה שעל השולחן נגמר וצריך למלאותו שוב, האם הוא זה שתופס את הקנקן ורץ למטבח להביאו מלא, או שהוא יושב ב"סבלנות" זמן רב וממתין עד שמי שהוא אחר יעשה זאת...

האם הוא נכנס מידי פעם למטבח להודות להם על טרחתם עבורו? ואיך הוא מתנהג כאשר האוכל לא ערב לחיכו האם הוא בכ"ז אוכל, ואחר כך ניגש למטבח לומר "תודה רבה האוכל היה טוב", שהרי שעות רבות עובדים להכין לו את ארוחותיו, או שהיום הוא לא אוכל, רק יורד לקיוסק וקונה ממתקים?

הנה הגעת למסקנה שהוא שקדן, שמא תברר כיצד הוא מתנהג כאשר הוא מסיים לימודו בשעה מאוחרת בלילה, כאשר חבריו כבר ישנים מקודם, האם הוא מוריד את נעליו טרם בואו ומחזיקם בידיו כדי שלא יתעוררו, או שהוא נכנס בקול רעש גדול בשעה זו, ובבוקר האם הוא מסדר את מיטתו או שמא הוא משאיר את חדרו מפוזר מתחילת הזמן ועד סופו.

אני חושב אמר ר' שמואל, שהדברים הללו מאוד צריכים לעניין את בתך, כי אם המפונק הזה - שלא חושב על סביבתו- יבא בצהריים מהכולל הביתה, והיא הרי כבר מהבוקר עבדה להכין לכבודו ארוחת צהריים, והוא מגיע, ומתיישב לאכול, והאוכל לא יהיה בדיוק כמו שהוא חשב ומה שהוא רצה,

ואז יעוות פניו באי שביעות רצון בולטת - האם תתנחם בתך במחשבה על מה שאמר לה אביה לפני שעשו את התנאים, שהוא היה אצל הרב רוזובסקי ור' שמואל אמר לו שבשעה שלמדו בישיבה בבא בתרא, והגיעו לפרק ''לא יחפור'' לסוגיא דחרדל ודבורים והרחקת נזיקין, ושם יש בסוגיא ''קצות החושן'' חמור מאוד, ויש שיטה של רעק"א ויש שיטה של ה''אבי עזרי'' - ''קונטרס הרחקת נזיקין'', והרי יש כאן שלש שיטות, ומלבד זאת יש בזה ''הבנה'' של ר' אלחנן ו''קנייטש'' של ר' ברוך בער.... ונדמה לי - כך אמר אז ר' שמואל - שהבחור היחיד שחדר לעומק הדברים והבין את כל חילוקי השיטות וההסברים בזה, וכל הקנייטשין והדקויות שבסוגיא, היה הבחור הזה... ואם כך - נכון שהוא מתנהג בגסות ואין שום יחס אנושי, הוא יכול לבעוט במיטיב לו כאשר משהוא לא מוצא חן בעיניו אך בכל זאת אני מאוד מכבדת אותו, כי הוא הרי מבין את כל חילוקי שיטות , ראשונים ואחרונים בסוגיא זו של הרחקת נזיקין...

תגובות הגולשים: