עת לומר שלום :(
לצערנו אנו נאלצים לסיים את הפעילות לעת עתה
מקווים להתראות בהזדמנויות נוספות
אם את מאחרת ביותר מרבע שעה - תודיעי לי, שאני לא אדאג.
(מערכת)
הכותל

הכותל

הרובע היהודי בעיר העתיקה ירושלים

הרב ברוך וידר, הרב טוביה ליפשיץ.

הרב שמעון גרשון רוזנברג, הרב אביגדור נבנצל, הרב ישראל דז

חשמ"ה
400הרב יצחק לוי, ממחזור המייסדים של הישיבה, השופט ד"ר אברהם (אבי) טננבוים , הרב והסופר חיים סבתו, הרב מיכאל מלכיאור, הרב בני קלמנזון ראש ישיבת עתניאל
הישיבה הוקמה על ידי ראש הישיבה התיכונית "נתיב מאיר", הרב אריה בינה, אך את מפעל ההקמה עצמו הוביל מי ששימש עד לאותה העת כמשגיח רוחני בישיבת ההסדר כרם ביבנה ומי שהיה ראש הישיבה בפועל ב-35 השנים הבאות, הרב ישעיהו חיים הדרי.

בשנותיה הראשונות מוקמה הישיבה בבניין בית ספר ירדני נטוש, סמוך לכותל הדרומי. עם תחילתן של חפירות ארכאולוגיות במקום, בראשית שנות השמונים, פינתה הישיבה את מקומה ונכנסה לבניין הקבע החדש אשר הוקם בהחלטת ממשלה בלב הרובע היהודי.

קומפלקס ישיבת הכותל על שם ווהל, תוכנן על ידי האדריכל אליעזר פרנקל. פרנקל ניגש למלאכת התכנון בסוף שנות ה-60 לאחר שיועד אתר לבניין הישיבה. תכנון מיתחם הישיבה ניתקל בקשיים כבר עם ראשית חפירת הנחת יסודות הבניין וחשיפת אתר ארכאולוגי בעל חשיבות גדולה, בעקבות זאת, נאלצה הנהלת הישיבה להפסיק את מלאכת הבנייה עד שיושלמו החפירות הארכאולוגיות, במקביל שינה פרנקל את תוכניות העמדת יסודות הבניין על כל המשתמע מכך. עיכוב זה הביא לכך שחנוכת בניין הישיבה נערך רק באמצע שנות ה-80.

מיתחם ישיבת הכותל משתרע על פני למעלה מ-14.000 מ"ר ושטח הקרקע הנו 3.125 מ"ר ומהווה את יחידת השטח הגדולה ביותר ברובע היהודי. בניין הישיבה הנו אחד מהמבנים הגבוהים ביותר בעיר העתיקה ומתנשא לרום של 32 מ' מעל לרחבת הכותל המערבי. אורך האתר כולו 152 מ' ורוחבו 28 מ' פרט לחלקו המזרחי שרוחבו 54 מ'. בניין הפנימיה נועד לקלוט 350 תלמידים לצד 14 דירות למשפחות אברכים ובית מדרש ללמעלה מ-500 מתפללים.

המיתחם מכיל בית מדרש רחב המשקיף על הר הבית, הכותל המערבי והר הזיתים. בבנין גם חדרי אוכל ומטבח משוכלל, משרדים, אולם שמחות וכינוסים, אודיטוריום, כיתות לימוד, ספריה, חדרי מגורים לרווקים ומשפחות, ומרפסת תצפית הממוקמת בראש המבנה הגבוה. במרתפי הישיבה נחשף רובע מן התקופה ההרודיאנית, אשר עבר תהליכי חשיפה ושימור ופתוח כיום לקהל הרחב.

בשנת 1998 פרש הרב הדרי ממקומו, ולארבע השנים הבאות תפס את מקומו הרב חיים כץ אשר שימש עד אז, וכן לאחר מכן כראש הכולל בישיבת בית אל וכר"מ בישיבת מרכז הרב.

בשנת 2002 נכנס לתפקיד הנהגת הישיבה הרב מרדכי אלון. בעקבות כניסתו של הרב אלון לתפקיד התגלעו וויכוחים בין אנשי הרב אלון לבין אנשי הרב אהרון בינה, בנו של מייסד הישיבה וראש התוכנית לבני חו"ל. ויכוח זה נסוב בעיקר על התוכנית החינוכית וגודלה הרצוי של התוכנית לבני חו"ל שהיוותה עד הגעתו של הרב אלון אחוז ניכר מתלמידי הישיבה. בסופו של דבר, לאחר שהרב אלון גמר אומר לעזוב ולפתוח ישיבה חדשה במקום אחר, הוחלט בהנהלת מרכז ישיבות בני עקיבא (אשר תחתיה נמצאת ישיבת הכותל), לשמור על הרב אלון ולפטר את הרב אהרון בינה.

לאחר שפוטר, הרב אהרון בינה וחלק מאברכי הישיבה עזבו והקימו בבניני ישיבת האידרא (הסמוכים אף הם לכותל המערבי) ישיבה ייעודית לבני חו"ל בשם "נתיב אריה" ע"ש אביו, הרב אריה בינה, שמצליחה למשוך אליה תלמידים רבים. כיום שתי הישיבות מקיימות במקביל תוכנית לבני חו"ל בהצלחה רבה, מכיוון שהן משרתות תלמידים מסוגים שונים, כאשר ישיבת הכותל שמה דגש על הצביון הציוני בנוסף לערך לימוד התורה, ואילו ישיבת נתיב אריה שמה דגש על החזרת "בנים שובבים" למוטב באמצעות שיטתו החינוכית של הרב אהרון בינה.

בשנת 2006 יצא הרב מרדכי אלון מישיבת הכותל לחופשת מחלה בעצת רופאיו ואת מקומו תפס הרב חיים ישעיהו הדרי. אמנם בשנה זו המשיך הרב אלון להיות חבר בוועד המנהל של הישיבה. בשנת 31 בדצמבר 2007 הודיע סופית כי הוא עוזב ומנתק כל קשר לישיבה ומסב את פעולותיו לכתיבת חידושים. בחודש מאי 2008 מונה הרב ברוך וידר, שהיה עד אז מראשי הכולל, לראש הישיבה.

ניתן לחלק את אופיה של ישיבת הכותל בהתאם לשתי תקופות, המאפיינות את שני ראשי הישיבה. בתקופה הראשונה בה היה הרב ישעיהו הדרי ראש הישיבה, נעשה ניסיון לשלב בישיבה אחת את הפן החרדי עם הפן הציוני-דתי, לצורך הדבר הורכב צוות רבני הישיבה מכל הקצוות, בצד הציוני-דתי ניצבו רבנים כדוגמת הרב שג"ר (שמעון גרשון רוזנברג), ומן הצד החרדי ניצבו רבנים כדוגמת הרב אביגדור נבנצל - רבו של הרובע היהודי - והרב ישראל דז'ימיטרובסקי. בתקופה השנייה של הישיבה, זו של הרב אלון, ניתן דגש חזק במיוחד על הפן הציוני-דתי, ועל לימוד תורה בנוסף לערך של עם ישראל, וכמוטו קיבלה הישיבה את הסיסמה "הזהרו בבני עניים, שמהם תצא תורה".

תגובות הגולשים:

משעמםםםםם...

ברכוששש -- 28/09/2012

עוד ישיבות:
ישיבות ליטאיות

ישיבות חסידיות

ישיבות ספרדיות

ישיבות דתיות

אחר

תיכוניות